Nikola Egrová je česká parkurová jezdkyně, která se nejen se svými koňmi účastní národních juniorských soutěží. S EQUIMO trackerem jezdí již dva roky a mimo systematiky tréninku jí pomáhá také s organizací, kterou v rámci aplikace řeší především se svým tatínkem.
Nikol, představíš nám sebe a svou dosavadní jezdeckou kariéru?
Jsem Nikola Egrová, je mi 18 let a o koně jsem měla zájem tak nějak odjakživa. I přes to, že moje rodina z koňského světa není, jsem začala jezdit v jezdecké škole v Kozolupech. Ve dvanácti letech jsem si udělala licenci na velké koně a od té doby se věnuji parkuru.
Za svou jezdeckou kariéru jsem získala dvě vítězství v Czech Junior Cupu, jsem oblastní mistryní v kategorii dětí a jako mladší junior jsem se v roce 2020 stala mistryní České republiky.
Co nám povíš o koních, které momentálně jezdíš?
Na tuto sezónu mám možnost jezdit pět koní. Dva vlastní moji rodiče a tři z nich pouze jezdím jejich majitelům.
Ve vyšším skákání juniorských kategorií se ukazuji se třemi koňmi: Quiliscou, Balotellim a Ariscou Nata. S těmi skáču parkury do 130 cm a postupně se posouváme výše.
Další klisnou, kterou jsem letos začala jezdit, je Andromeda, která se po zranění vrací do sportu a chodí soutěže do 120 cm.
Posledním svěřencem je 4letý Calimero PJ, se kterým se účastním KMK.
Jaké jsou tvé cíle a sny v jezdeckém sportu?
Ráda bych se podívala do zahraničí, které máme v plánu už několik let. Jelikož se teď dostanu do kategorie U25, je mým cílem dosáhnout výkonnosti 145 cm. Poté se budu moci účastnit kategorie jednotlivců na mistrovství a třeba někdy reprezentovat naši zemi. Hlavním cílem je ale odjet každý parkur co nejlépe.
Jak se vyvíjela tvá sezóna, jaké jsou tvé plány do konce roku a dál?
Letošní sezóna se zatím vyvíjí slibně. S mojí stájovou jedničkou, která se vrací do sportu, postupně stoupáme zase zpět - a doufejme, že i výše. Je to jízda na horské dráze, zato na nižších parkurech s dalšími koňmi to jde moc dobře.
Do konce sezóny je naplánováno finále KMK v Písku a další kola Českého skokového poháru s finále v Martinicích, poté se asi vyrazí ještě na jedny závody a pak už jen zasloužené volno pro všechny.
Do dalšího roku budeme vstupovat pozvolna, jelikož na jaře maturuji. Závody ale nechci vypustit úplně, čeká nás nejspíš seriál U25 a naše první dospělé mistrovství, kde se budeme snažit zúčastnit soutěže družstev.
Vše ale záleží na tom, jak se s koňmi budeme cítit. Chci, abychom se posouvali vpřed. A minulá sezóna mě naučila, že posun vpřed není vždy vyšší parkur.
Jak často trénuješ a kdo jsou tví trenéři?
Skokové tréninky máme v zimní přípravě každý týden a v sezóně jednou za 14 dnů podle závodů. Na skokové tréninky dojíždíme do Zduchovic za naším trenérem Jaroslavem Jindrou.
Drezurní tréninky jsou také součástí naší přípravy. U každého koně se snažím, aby měl drezurní trénink každý týden dle situace. Na drezurní přípravu spolupracuji s paní Jirsovou.
Pokud jej zrovna nezapomenu doma, pravidelně na trénincích používám EQUIMO.:)
Jak dlouho s EQUIMO trackerem jezdíš a jaké jsou tvé dosavadní zkušenosti?
EQUIMO vlastním již dva roky a používám ho skoro každý den. Díky němu kontroluji, jestli zatěžuji obě strany koně rovnoměrně a díky kalendáři vím, co kdy kůň dělal.
Také si do kalendáře zapisuji kováře, fyzio a například zubaře. Díky tomu mám nad vším přehled – i když si trénink do kalendáře nezapíšu hned, podle naměřených dat poznám, co jsme dělali.
Přehled má také můj táta, který je nedílnou součástí týmu a dohlíží na režim koní. Má tedy přístup do aplikace, kde máme zapnuté sdílení v rámci týmu.
Jak vypadá typický týden tvých koní co se zátěže, práce i odpočinku týče?
Náplň týdne je individuální, primárně se ale snažím, aby koně měli den volna, po kterém se většinou lonžují. Jeden den je věnován přiježďování a dále se dle situace jede na závody nebo skokový trénink.
Zbytek týdne trávíme v přírodě. Na loukách, v lese nebo na polích se dá udělat spousta věcí, jako například zmíněné přiježďování či kondička, a tak koně mohou vidět jízdárnu jen při skákání.
Každý z koní má oblíbenější stranu na pracování a díky EQUIMU vyrovnáváme práci i pro druhou, “neoblíbenou“ stranu. V nabírání fyzičky ve zmíněném terénu nám před sezónou pomáhá sledování dat z aplikace.
V čem ti EQUIMO pomohlo za dobu, kterou jsi s ním strávila?
Díky EQUIMO mám užitečné informace o mých koních na jednom místě. Po trénincích sleduji, jak jsem se přibližovala ke skoku a jestli ho kůň překonal ideálně. Podle grafu zaznamenané rychlosti vidím, jestli jsem jela rovnoměrně a následně vím, na co si dát příště pozor.
Myslím si, že díky vyváženému tréninku budou koně více spokojení a do budoucna nám to jen prospěje, jelikož je nebudu přetěžovat na jednu stranu, kvůli čemuž by si mohli vytvořit problém.