50% DISCOUNT FOR JUNIOR RIDERS

EQUIMO BLOG

> back to list

4.2.2020
Na trh vstupuje unikátní sledovací zařízení EQUIMO, které několik let vyvíjí tým pod vedením Jiřího Kimla. Jedná se o nástroj, jehož výstupy umožňují velmi komplexní analýzu jezdeckého tréninku s ohledem na ty nejmenší detaily ovlivňující výkon koně.
 
Sledovací zařízení EQUIMO je na trhu absolutním nováčkem, nicméně její vývoj započal již před třemi roky. Impulsem byla myšlenka týkající se v podstatě všech sportů – od určité profesionální úrovně se rozdíly ve výkonech začínají zmenšovat a o celkovém výsledku rozhodují detaily. Přesně proto se začíná vyplácet podrobná analýza tréninku, kterou lze dosáhnout pomocí informačních technologií. Na rozdíl od ostatních sportů v jezdectví doposud podobná forma monitoringu chyběla.
 
Od prvního nápadu vytvořit co nejkomplexnější systém sledování jezdeckého tréninku uplynula dlouhá cesta zahrnující vše od výběru hardwaru až po tisíce hodin strávených sbíráním dat a jejich rozborem. Na vývoji se podílelo velké množství lidí. „Sám jsem strávil mnoho hodin v sedle, pohyb koní jsme donekonečna natáčeli a analyzovali,“ popisuje spoluautor projektu Jiří Kiml. „Na vývoji EQUIMO se podílí kromě samotných jezdců také datoví analytici z univerzit, veterináři a veterinární kliniky, vývojáři, lidé, kteří mají na starosti hardware, design, výrobu. V součtu to je přibližně padesát osob a dosavadní investice na vývoj se pohybují v řádech jednotek milionů.“
 
Tento nástroj rozhodně není jednostranný a jeho výstupy mají význam pro celý tým kolem sportovního koně, a to jak pro jezdce, trenéra, majitele koně, tak i ošetřovatele či sponzora. V první řadě přichází analýza samotného tréninku, kdy je zaznamenávána jeho celková délka, rozeznává krok, klus a cval a předá informaci o tom, kolik času kůň strávil v každém z daných chodů. K tomu navíc prozradí i poměr práce na pravou a levou stranu. Analýza je tak detailní, že nesleduje pouze orientaci, ale rovněž intenzitu obratů na každou stranu. EQUIMO dokáže zaznamenat také skok a jeho výšku, nikoli výšku překážky, ale reálný skok koně, pozná počet cvalových skoků mezi překážkami a tempo. Zpětně lze vysledovat i konkrétní momenty tréninku...
 
 
Pokračování článku naleznete na jezdeckém portále jezdci.cz na tomto ODKAZE